Kovové šatní skříňky

Barevné šatní skříně jsou moderní

Z šedivé klece do duhové variace

Mnozí z nás si jistě vzpomenou na vzhled své školní šatny. Té ve školce, na základní škole, na prvním stupni, na druhém či na střední škole. Co se nám vybaví při vzpomínce na pobyt v šatně? Těšení se domů, přezouvání bačkůrek či další neúspěšný pokus si zavázat tkaničky? V dnešním článku trochu zavzpomínám na šatny, na šatní skříňky pro školy či obecněji, na školní nábytek. Je to důležitá součást našich vzpomínek na školní instituce nebo ne? Existuje jen cesta šedivé klece? V závěru textu nahlédneme do příkladu školy, která otázku školního nábytku vyřešila velmi kreativně.

Holky z naší školky

Ta školková šatna byla krásná. Menší, dřevěná a nevím proč, teď mi připadá hodně klidná. I když určitě nebyla. Jistě bych někde vydoloval vzpomínku na nějaký nepříjemný incident. Zamotání se do bundy, zauzlovaná nohavice kamašů nebo nějaké to pošťuchování. Na druhou stranu tam byl takový ten hobití školní nábytek a malé botníky. Nad věšáčkem barevná samolepka s mým jménem. K tomu bohatá výzdoba a někdy i pomáhání těm pomalejším.

Škola – základ života

Změna prostředí to tedy byla. Všichni už se oblékají sami. Šatna je prostředím nejen na převlékání a čekání na rodiče, ale také místem, kam oko učitelovo nedohlédne. Vzpomínám na šatní skříňky, rozdělené chlapecké a dívčí prostory a další novinky. Stále však v milém prostředí, klec teprve čekala. Přechodem na druhý stupeň se ale všechno mění. Velká škola, místo vesnice maloměsto a klece. Tyto kóje často sdílí dvě třídy, šatna není zamčená a často tak dochází ke ztrátám věcí a dalším nemilým událostem. Mít šatní skříňky pro školy pro každého žáka nebylo ve finančních možnostech školy. Pestrobarevné překvapení po zimních prázdninách.

Na základní škole v Ústí nad Labem se žáci díky dotaci města dočkali milého překvapení. Během zimních prázdnin tam učitelé navlékli pracovní oděvy a pomohli s velkou změnou. Staré klece v šatnách byly svépomocí vybourány a nahradily je pestrobarevné šatní skříňky pro školy. Děti tak dostaly dlouho vytoužený soukromý prostor pro své věci. Celý prostor nyní září barvami a vzdušností. Jsem tedy rád, že školy sahají k praktickým a estetickým řešení prostoru šaten. Věřme, že i díky duhovému světu v šatnách si děti nejen z šaten budou odnášet ty nejlepší zážitky.